Nasz wkład w historię sztuki wydawniczej

04/2021

Ciekawe, czy nasza współczesna działalność projektowa i realizacyjna w zakresie druków akcydensowych znajdzie się kiedyś w muzealnych zbiorach… Dział Sztuki Wydawniczej wrocławskiego Muzeum Narodowego ma w swojej kolekcji kilkaset dwudziestowiecznych druków ulotnych, akcydensów i broszur. Zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie Katalogu tych zbiorów. Książka „Edytorskie oblicza bibliofilstwa” towarzyszyła wystawie pod tym samym tytułem.

Pracując nad książką poświęconą sztuce wydawniczej trzeba dobrze przemyśleć rozwiązania typograficzne i edytorskie. Mnóstwo ciekawego materiału ilustracyjnego, przegląd krojów pisma i kompozycji, zmiany na przestrzeni lat wraz z rozwojem technologii i kształtowania się zbiorowej estetyki. Dziękujemy za możliwość realizacji takiego projektu. Szczególnie, że autor, pan Wojciech Kaczorowski był zadowolony z efektu. Napisał m.in.:
„Zdaję sobie sprawę, że moja publikacja, podobnie jak inne o charakterze katalogowym, stanowiła dla projektanta układu typograficznego spore wyzwanie. (…) Wizualną harmonię składu krótkich not katalogowych i włamanych w tekst ilustracji można zapewnić jedynie dużym nakładem ręcznej pracy związanej głównie z kerningiem międzywyrazowym. Panu chciało się to robić i udało się to zrobić. Dzięki tym zabiegom, połączonym z właściwym skadrowaniem i ciekawym rozmieszczeniem ilustracji udało się Panu stworzyć harmonijne kolumny, z równomiernie rozłożonym „ciężarem optycznym” na poszczególnych stronicach i na rozkładach. Wdzięczny jestem także za projekt okładki, który bardzo przypadł mi do gustu.”